Den Haag investeert van 2024 tot en met 2026 bijna 14 miljoen euro in mantelzorg en vrijwilligerswerk. De stad telt 160.000 mantelzorgers en 185.000 vrijwilligers.
Wethouder Mariëlle Vavier (foto) van Armoede, Inclusie, Zorg en Internationale zaken heeft vandaag de Actielijn Informele Zorg 2024-2026 aangeboden aan de gemeenteraad. “Ontzettend veel inwoners zetten zich met veel energie en liefde in voor de stad, hun naasten en - kwetsbare - Haagse inwoners. Mantelzorgers en vrijwilligers zijn onmisbaar voor de stad. Dit verdient een investering om hen zo goed mogelijk te ondersteunen in wat ze doen."
De toenemende vergrijzing zorgt ervoor dat er steeds vaker een beroep wordt gedaan op vormen van informele zorg. Den Haag investeert daarom in het matchen van vrijwilligers, het ondersteunen van vrijwilligersorganisaties en mantelzorgers en het waarderen van mantelzorgers en vrijwilligers.
Ook wordt er heel praktisch gekeken wat er nodig is om mantelzorger of vrijwilliger te zijn. Zo kunnen mantelzorgers die zorgen voor iemand met een Wmo-indicatie een parkeervergunning krijgen of kunnen zij zich onder voorwaarden aanmelden voor de Haagse zorgverzekering. Bij de ondersteuning en de matching die wordt geboden voor vrijwilligers, wordt nadrukkelijk rekening gehouden met toekomstige ontwikkelingen. Zo wordt er bijvoorbeeld ook ingezet op flexibel vrijwilligerswerk richting organisaties en internationals als groep met potentie voor vrijwilligerswerk.